Ficove zlepšováky

Autor: Milko Kostovič | 11.4.2012 o 22:43 | Karma článku: 8,25 | Prečítané:  1014x

Róbert Fico mal v minulosti mnoho zaujímavých nápadov. Rozmýšlal nad znovuzavedením trestu smrti, uvažoval o zmene volebného kvóra z 5% na 7% resp. 8% a nedávno sa nechal počuť, že znižovanie počtu poslancov NR SR by nebolo na škodu. Môžeme očakávať reformu volebného systému?

Nechcem rozoberať premiérove osobné pohnútky k myšlienke opätovného zavedenia trestu smrti. Venovať sa chcem jeho dvom politickým nápadom. Prvý ten starší, zvýšenie volebného kvóra na 7% resp. 8% je starý už vyše 10 rokov a pomaly sa naň aj zabudlo. Jeho zdôvodnenie bolo jednoduché: je to reakcia na súčasné handrkovanie a žabomyšie vojny vládnych strán“. Dnes si môžeme oddýchnuť, že sa mu to nepodarilo, pretože vzhľadom k stranám, ktoré ledva naškrabú potrebných 5%, by sme tu mali silne zabetónovane 2, max. 3 politické strany. Čo sa ale nestalo ešte môže prísť.

Krátko po ostatných voľbách sa Róbert Fico vyjadril za zníženie poslancov v NR SR. O niečo podobné sa v minulosti pokúšala ANO a HZDS, SAS to mala dokonca v referende a Igor Matovič sa to pokúšal zmeniť priamo v parlamente. Takýto krok je síce v očiach verejnosti často vítaný a populárny, nemusí však znamenať veľa pozitívneho. Zníženie počtu poslancov nemá okrem zanedbateľných ekonomických úspor žiadne iné výhody, preto tento krok zo strany Róberta Fica netreba preceňovať. V slovách predsedu Smeru ale vidieť náznaky, že by táto zmena nebola konečná a nasledovala by reforma celého volebného systému z proporciálneho na väčšinový, ktorý by podobné ako vysoké kvórum nahrávalo veľkým stranám akým bezpochyby Smer momentálne je. Na rozdiel od roku 2000 kedy sa Róbert Fico neúspešne pokúšal o zmenu volebného kvóra, by dnes potrebné hlasy pravdepodobne mal nájsť medzi poslancami opozície. Faktom ale zostáva, že podobne silnú pozíciu v NR SR už Smer pravdepodobne po nasledujúcich voľbách nemusí mať a preto nemôžeme vylúčit že sa Smer bude snažit svoju pozíciu posilniť práve zmenou volebného systému ako sa to snažil Vladimír Mečiar pred voľbami v roku 1998

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?